top of page
IMG_4614 2_orez.jpg

VRH D | LITTER D | 11. 1. 2023

Slawomir z Hacjendy Ewuska (HDA, ED 0/0) x Berezi de Sumendi (HDA, ED, 0/0, PL 0/0)

 

6 females - DIRA (USA), DIÑA (CZ), DAKOTA (CZ), DELTA (USA), DALÍ (CZ), DINGA (CZ)

3 males - DON PERIGNON (CZ), DON DIEGO (CZ), DON PAPA (CZ)

DEN 1

11. 1. 2023 se nám po dlouhém nočním porodu narodilo 9 nádherných štěňátek - 6 holek a 3 kluci! Baluška to zvládla jako obvykle na jedničku, i když jsme byly obě unavené a doslova na pokraji sil. Začala se totiž na porod chystat už noc před tím, a tak se na nás obou dvě probdělé noci podepsaly. Vše ale dobře dopadlo, a máme nádherný vyrovnaný vrh plný úžasných psích osobností a plnou krabici radosti.

DEN 4

Na miminkách je vidět pokrok, Balů má mléka na rozdávání, a ty malé harpyje jí nedají chvilku vydechnout. Ládují se k prasknutí téměř nepřetržitě, a tak rostou před očima. Balů je trpělivá máma, nechce se jít ani na chvilku na zahradu vyvětrat a nehne se od nich na krok. A největší radost z nich má syn Hubík, který k nim letí, jakmile malinko kviknou, aby osobně zkontroloval, zda je vše v pořádku. 

DEN 11

Štěňátka začínají otvírat očka a pokouší se o první krůčky. Protože jsou strašně tlustí a napapaná bříška jim v pohybu překáží, vypadají jako z grotesky, a tak máme všichni o zábavu postaráno! Balů chodí trošku víc ven, a na chvilku si od nich i odpočine, ale má nějak podivně otočený režim - ve dne chrápe, že se dům otřásá, a v noci každou hodinu courá ven, takže se mi ty dvě probdělé porodní noci ještě nepodařilo dospat. Je to aspoň trénink na druhé miminko, které se nám narodí v březnu! :)

DEN 14

Štěňátka mají dva týdny! Stále celý den spí, ale jakmile se máma objeví v pelechu, ve vteřině se proberou a s hlasitým jásáním se letí napapat k prasknutí! Balů konečně chodí víc ven a v noci spává venku před dveřmi do ložnice, jen vždycky zaškrábe na dveře a jde kojit. Takže už nevstávám 10x za noc a pomalu se začínám dospávat! :)  Balů musím pořád krmit z ruky, ale jsem asi dobrý společník při stolování, protože zláduje zhruba 5 kilo masa denně. A to je dobře, protože potřebuje spoustu síly na ty malé piraně! Je to trpělivá a milující máma, už si zvykla, že má po většinu času v pelíšku desáté, lidské štěňátko, protože Hubík asistuje opravdu u všeho! Několikrát denně měníme deky a vytíráme podlahu pelechu, aby se nám štěňátka nemotala pod ruce, naskládáme je vždycky do bedýnky. Rostou jako z vody. Už máme bedýnku číslo 3! :)

DEN 18

Využili jsme hned první víkend, co Balů přestala být přehnaně opatrná na štěňátka, přestala po lidech chňapat, a dovolila návštěvám, aby se pomazlily, a tak mohla začít první vlna socializace. :) Štěňátka jsou teď v opravdu roztomilém věku, učí se chodit, štěkat, vrčet a dokonce vrtí ocáskem, aby projevila radost. Všechny děti z rodiny si jejich mazlení užily dosyta! Balů stále plně kojí, a i když štěňátka začínají projevovat zájem o její misky s masem, na první příkrm si musí ještě chvilku počkat. :)

DEN 21

Dnes dostala štěňátka první příkrm - vařené kuřecí maso, mrkev a štěněcí mlíčko. Ty první příkrmy jsou vždycky náročné. Než se naučí správně papat, celí si vlezou do misky, vyválí se v jídle, a pak se navzájem olizují. :) Po jídle vždycky musím donést kyblík teplé vody a hadr, a z gruntu jím vzít jak štěňata, tak pelíšek. Za pár dní to snad už budou mít v tlapkách... :)

DEN 28

Štěňátka už baští víckrát denně, stále dostávají na večeři povařené kuřecí s mrkví a štěněcím mlíčkem, přes den střídáme syrové libové mleté hovězí, tvaroh mixovaný s banánem a medem, nebo podobné chutné dobrůtky. Sice je přes den stále mrazivo, ale konečně tím pádem zmizelo ze dvora bláto a každý den svítí sluníčko. Proto je začínáme zvykat na venkovní prostředí. O víkendu bychom je chtěli nadobro vystěhovat ven. Jsou už velcí, máma s nimi netráví skoro žádný čas, a tak je veškerý úklid hovínek a loužiček na mně. A to je pro mě koncem osmého měsíce těhotenství stále náročnější. :)

DEN 42

Štěňátka jsou už 14 dní venku! Poslední týden jsou téměř jarní teploty, některé dny vystoupaly teploty dokonce k 15ti stupňům, tak si všichni užíváme společných chvil na zahradě. Kamarádky s dětmi zatím mazlení se štěňaty neomrzelo, a tak nám návštěvy čile pokračují. :) Adam postavil štěňátkům ve starém seníku v kotci parádní obrovskou boudu, nainstalovali jsme jim tam infralampu na odchov selat, a tak jim ty noci, kdy klesne teplota pod nulu, topíme. Skoro všechna mimina mají své nové pánečky a necelé tři týdny se odstěhují do nových domovů. 

DEN 51

Dnes jsme měli kontrolu vrhu, očkování a čipování, vše dopadlo na jedničku a všechna štěňátka se mají k světu. O víkendu se první z nich začnou rozjíždět do nových domovů. Baští 4x za den a se smečkou dospěláků denně padne do jejich bříšek 13 kilo masa, nějaké ty ovesné vločky a jogurty s medem! :) No jo, rostou před očima! :)

bottom of page